Nowy Regulamin Odznak

W związku z wprowadzeniem przez PZJ zmian do systemu odznak jeździeckich prezentujemy poniżej pismo przewodnie do odświeżonej wersji Regulaminu oraz sam Regulamin. Przypominamy, że nowe regulacje wchodzą w życie 15 lutego 2018r.

 

Oddajemy do Państwa rąk odświeżony Regulamin Odznak Jeździeckich PZJ.

Po wielu latach funkcjonowania Systemu Odznak Jeździeckich, Systemu który w naszym odczuciu sprawdził się jako narzędzie szkoleniowe oraz stopniujące umiejętności jeździeckie, chcemy dostosować jego dalsze funkcjonowanie do sugestii płynących ze strony środowiska jeździeckiego.

Nowy Regulamin zawiera parę większych i mniejszych zmian, do tych najbardziej istotnych należą:

  • zezwala się na skład Komisji Egzaminacyjnej zatwierdzonej przez WKE, składającej się z dwóch członków będących osobami spokrewnionymi czy stacjonujących w jednym ośrodku. Zaleca się jednak rotację egzaminujących i korzystanie z osób uprawnionych do egzaminowania stacjonujących w innych ośrodkach jeździeckich, aby zachować jak najwyższą jakość i wiarygodność przeprowadzanych egzaminów.
  • obniża się wiek osób starających się o brązową odznakę do lat 7, dla odznaki srebrnej wiek minimalny pozostaje 8 lat, dla odznaki złotej wiek minimalny 14 lat ( wg. rocznika ).
  • podczas egzaminu praktycznego w części skokowej zlikwidowana została linia obowiązkowego zatrzymania, umiejętność panowania nad koniem zostaje oceniona na podstawie czworoboku oraz podczas części skokowej i jest jednym z ważniejszych kryteriów oceny. Egzaminator może również zawsze wydać polecenie, by zdający zatrzymał konia w określonym miejscu w trakcie próby skokowej.
  • zmiana w zakresie przeprowadzania egzaminu teoretycznego - odejście od przepytywania z szerokiego zakresu podanych zestawów pytań. W każdej z odznak egzamin teoretyczny ma charakter rozmowy, podczas której egzaminujący ocenia czy egzaminowany posiada wiedzę z zakresu wiedzy podanego w regulaminie danej odznaki. Lista pytań pozostaje oczywiście nadal dostępna więc egzaminatorzy mogą z niej korzystać, a młodsi jeźdźcy posiłkować się nią podczas nauki. Istotą jest jednak elastyczność i umiejętność dyskusji na temat wskazany w zakresie danej oznaki, nie zaś pamięciowe opanowanie haseł w formie – pytanie – odpowiedź. Lista przykładowych pytań będzie w najbliższym czasie zaktualizowana, aby podkreślić kierunek zmian i by była bardziej dostosowana do potrzeb zdających.
  • zniesiony zostaje okres karencji między kolejnymi egzaminami, zdający może podchodzić do kolejnego egzaminu właściwie w najbliższym możliwym terminie.
  • dopuszczone zostały inne niż zwykłe kiełzna wędzidłowe. W ocenie egzaminatora pozostaje jednak decyzja, czy stosowane kiełzno nie jest zbyt mocne dla konia i może zawsze poprosić o zmianę na zwykłe, jeśli widzi, że umiejętności jeźdźca są niedostosowane do używanego kiełzna. Na decyzję te wpłynęła ocena wieloletnich doświadczeń płynących z obserwacji zwłaszcza dzieci jeżdżących na kuchach, które bardzo często posiłkują się innymi niż zwykłe typami kiełzna.

 

 

Sam schemat odbywania się egzaminów nie ulega zmianom i odbywa się w następującej kolejności:

Egzamin z opieki stajennej zgodnie z zagadnieniami dla danej odznaki, zawartymi w Regulaminie. Przypominamy, że nadal zwolnieni z tego egzaminu są uczestnicy posiadający odznakę „ Jeżdżę Konno” lub certyfikat wystawiony przez szkoleniowca z aktualną licencją PZJ. Warto, aby ośrodki zachęcały do zdawania na tę pierwszą odznakę jeździecką – „Jeżdżę Konno, która w naturalny sposób wprowadza zwłaszcza najmłodszych w system podnoszenia kwalifikacji jeździeckich.

Egzamin praktyczny:
- część ujeżdżeniowa – prawidłowe przejechanie programu dotyczącego danej odznaki. Osoby które zaliczyły pozytywnie część ujeżdżeniową dopuszczone są do części skokowej.

- część skokowa – prawidłowe, zgodne z założeniami podanymi w Regulaminie, dotyczącymi danej odznaki, pokonanie parkuru.

Egzamin teoretyczny:
Do egzaminu teoretycznego mogą podejść osoby które nie zaliczyły części praktycznej. Egzamin teoretyczny polega na przeprowadzeniu rozmowy, podczas której egzaminujący ocenia czy osoba zdająca posiada wiedzę zgodnie z założeniami danej odznaki.

Wszelkie poruszane zagadnienia muszą mieć swoje źródło w bibliografiipodanej w Regulaminie.

Zakładamy, że etap odznaki brązowej jest wprowadzeniem do trójszczeblowej gradacji i ma być zachętą do dalszego rozwijania się. Pytania zadawane przez egzaminatora powinny więc być przyjazne i dostosowane również do wieku uczestników.

Zachęcamy do zapoznania się z nowym Regulaminem, jednocześnie mając nadzieję, że zmiany w nim zawarte przyczynią się do dalszego rozwoju Systemu Odznak Jeździeckich, czyniąc sam egzamin bardziej przystępnym i przyjaznym.



REGULAMIN ODZNAK JEŹDZIECKICH POLSKIEGO ZWIĄZKU JEŹDZIECKIEGO  DYSCYPLINY OLIMPIJSKIE