Przygotowanie do egzaminu może być prowadzone we wszystkich klubach i sekcjach jeździeckich, natomiast egzamin na Odznakę Brązową może być prowadzony tylko w certyfikowanym ośrodku jeździeckim.
Pełny regulamin znajduje się tutaj.
Minimalny wiek egzaminowanego – 8 lat.
Egzamin jest przeprowadzany przez 2 członków WKE.
Egzamin składa się z dwóch części:
1. Część praktyczna:
- prawidłowe podejście do konia;
- prawidłowe odczytanie i interpretacja reakcji konia;
- podstawowe zabiegi pielęgnacyjne - czyszczenie;
- prowadzenie w ręku i wiązanie
Z tej części egzaminu zwalniani są kandydaci posiadający odznakę „Jeżdżę konno” lub okazujący certyfikat wystawiony przez szkoleniowca z aktualną licencją – wzór certyfikatu w plikach do pobrania, po prawej stronie. Certyfikat ten musi być dołączony do indywidualnego protokołu egzaminacyjnego.
c. pozytywne zaliczenie części ujeżdżeniowej jest warunkiem koniecznym do przystąpienia do części skokowej, podczas której należy oddać 4-5 skoków przez przeszkody o wysokości 70 cm , skok z kłusa przez przeszkodę ze wskazówką, wysokość przeszkód dla pony , maksymalnie 60 cm); Trzecie nieposłuszeństwo konia, upadek jeźdźca lub konia - eliminują z egzaminu.
SKOKI OBOWIAZKOWO W PÓŁ SIADZIE !! / z KŁUSA I GALOPU/
• następujące niewykonane elementy powodują niezaliczenie egzaminu: przekroczenie linii, brak półsiadu, trzecie nieposłuszeństwo, brak panowania nad koniem.
Podczas egzaminu wymagana jest jazda na zwykłym kiełźnie wędzidłowym pojedynczo- lub podwójnie łamanym, dopuszczalne jest użycie wodzy pomocniczych: gogue, wytoka lub wypinaczy (gogue i wypinaczy tylko w części ujeżdżeniowej), ochraniaczy i jazda z batem.
Używanie ostróg jest dozwolone.
Podczas zdawania egzaminu praktycznego jeźdźcy mogą występować w dowolnym, schludnym, treningowym stroju jeździeckim. Jazda w przepisowym, twardym nakryciu głowy jest obowiązkowa. Z egzaminu praktycznego (z części odpowiadającej uprawianej dyscyplinie) na Odznakę Brązową zwalniani są zawodnicy posiadający dowolną klasę sportową, a także z części skokowej egzaminu osoby mające zdany skokowy egzamin licencyjny. Niniejszy zapis odnosi się tylko do zawodników zarejestrowanych w WZJ/PZJ przed dniem 01.01.2007.
Z egzaminu praktycznego (z części odpowiadającej uprawianej dyscyplinie) na Odznakę Brązową zwalniani są zawodnicy posiadający aktualną, dowolną klasę sportową, a także z części skokowej egzaminu osoby mające zdany skokowy egzamin licencyjny. Niniejszy zapis odnosi się tylko do zawodników zarejestrowanych w WZJ/PZJ przed dniem 01.01.2007.
Kandydaci w wieku powyżej 45 lat mogą być zwolnieni ze zdawania części skokowej egzaminu na Brązową Odznakę. Informacja o takim zwolnieniu musi znaleźć się na zbiorczym i indywidualnym protokole egzaminacyjnym. Odznaka zdobyta tym trybem może być podstawą do wydania uprawnień sportowych jedynie w dyscyplinie ujeżdżenia.
2. Część teoretyczna – tematy:
· zachowanie konia;
• prawidłowe zachowanie się przy koniu i podstawy pielęgnacji;
• podstawy żywienia i technika żywienia;
• podstawy zdrowia konia;
• podstawy eksterieru, maści i odmiany;
• podstawy teorii jazdy konnej;
• dosiad;
• rodzaje pomocy;
• podstawowe figury na ujeżdżalni;
• zasady zachowania na ujeżdżalni;
• sprzęt jeździecki i strój do jazdy.
Zdających do ukończenia 11 roku życia obowiązuje rozmowa kwalifikująca. Pomocny w przygotowaniach dla tej grupy wiekowej jest podręcznik „Młody jeździec” – Lucinda Green, wyd. Galaktyka
Oceną za każdą część egzaminu jest „zaliczony” lub „nie zaliczony”. Zaliczać powinno wykonanie programu z notą 5,0.
Uczestnicy w przypadku częściowego zaliczenia egzaminu otrzymują:
Kartę oceny – egzamin praktyczny na odznakę Brązową
Certyfikat poświadczający zaliczenie egzaminu z opieki stajennej na Odznakę Brązową
oraz kopię protokołu indywidualnego.
Nie zdany cały egzamin lub jego nie zaliczona część może być zdawana powtórnie w następnym dogodnym terminie w dowolnym ośrodku przeprowadzającym tego typu egzaminy.
W przypadku nie zaliczenia powtórnie zdawanej części obowiązuje ponowne przystąpienie do całości egzaminu.